Jak czytać karty dworskie w tarocie?
Każdy jest kozakiem i potrafi czytać tarota, dopóki w jednym rozkładzie na trzy karty nie pojawią się król, królowa i giermek. I zanim zacznę zgrywać tarotową Alfę i Omegę, powiem Wam w sekrecie, że też miałem ogromne problemy z czytaniem kart dworskich w tarocie. Czym w ogóle są karty dworskie? Jak je interpretować? Co może oznaczać, gdy w rozkładzie na trzy karty wszystkie pozycje są zajęte przez te karty? Dowiesz się z tego artykułu.
Dwory królewskie
Niemal jak w “Koronie Królów” (taki serialik, trochę fanfik) w tarocie figurują królewskie dwory. Znamy je jako dwór buław, mieczy, kielichów i monet. Są one ułożone od Asa do Dziesiątki i od Giermka do Króla. Karty od 1 do 10 opowiadają pewną historię swojego dworu. Pokazują one, co może się stać, gdy któryś z żywiołów – które reprezentują – wypełni nasze życie. Aby się ich nauczyć zwykle korzystamy z mądrych książek, które mówią: “ta karta znaczy to, amen”. Patrzymy na obrazek i widzimy: “aha, piątka monet jest biedna, no to klienta czeka poważna meterialna strata”. Proste.
Jednak poza naszymi dziesięcioma kartami, mamy również karty dworskie: giermka (zwanego paziem), rycerza, królową i króla. I w tym momencie zwykle pojawiają się problemy. No bo z ilustracji za wiele o wydarzeniach nie wyczytamy. Ot: siedzi sobie król na tronie i patrzy. Nie powiemy klientowi, że będzie sobie siedział, bo to żadna wróżba. Żeby dobrze zinterpretować karty dworskie trzeba je zrozumieć. Trzeba wiedzieć, co konkretne role (rycerz, giermek itd.) kiedyś znaczyły. Giermek był pomocnikiem, aspirującym do tego, by być kiedyś rycerzem. Rycerz to oddany żołnierz, czy też pomniejszy władca pod królem. Królowa to “pierwsza dama” dworu, kobieta króla. Król to władca dworu. Z tego prostego tłumaczenia możemy wysnuć pierwsze wnioski.
Rola kart dworskich
Widzimy więc, że giermek jest kartą najniższą z naszego dworu. Nie ma on jeszcze wiedzy, umiejętności, ani wystarczającej dyscypliny. Chodzi z plakietką “uczę się” i nie zna kodu na kajzerkę (taki mem, wstawiałem go na Instagram – wybaczcie, nie mogłem się powstrzymać). Chce poznać dwór, dlatego w ręku trzyma atrybut. Wie, że do czegoś dąży, ale jego plany nie są jeszcze klarowne. Jeśli mu się uda i jego plany przyniosą efekt, może zostać pasowany na rycerza. Ten z kolei, choć niedojrzały jest o wiele bardziej skupiony na swoim dworze. Walczy o niego i przejawia jego cechy. Zarówno pozytywne, jak i negatywne. Często daje się ponieść, bo jest zbyt zapatrzony w swój atrybut. Brak mu opanowania. Co innego król i królowa. Pani i Pan dworu choć mają swoje złe strony, najczęściej panują nad żywiołem, który reprezentują. Przejawiają umiejętność wykorzystania go do swoich celów. Dzięki temu:
- mogą podejmować działania i wygrywać (buławy),
- okazywać stabilne uczucia i kreatywnie podchodzić do zadań (kielichy)
- zrywać więzy i uwalniać intelekt (miecze)
- prowadzić dobry, dochodowy biznes (monety)
Każda z tych 16 kart posiada swoje znaczenia. Będą się one różniły w zależności od tarocisty i jego sposobu pracy. Poniżej pokażę Ci, w jaki sposób sam interpretuje te karty. Pamiętaj jednak, że jest to sposób jaki sam przyjąłem. Jeśli jest on inny, niż Twój, nie znaczy to, że któryś jest gorszy. Są po prostu inne. Tarot ma to do siebie, że działa w zależności od wróżącego. Zacznijmy więc od najczęstrzego sposobu interpretacji kart.
Karty dworskie jako ludzie
Gdy zastanawiamy się, które karty w tarocie mogą wskazywać nam na konkretne osoby, natychmiast nasuwa się odpowiedź – karty dworskie. Dzięki rozmaitym taliom kart i bogactwu ilustracji, łatwo możemy skojarzyć podobieństwa między prawdziwymi ludźmi, o których pytamy (np. kolor włosów, postura itd.). Osobiście wykorzystuję te karty, aby np. wskazać, czy wokół mojego klienta jest ktoś, kto mu zagraża. Gdy z talii wyskakuje Król Monet to wiem, że jego szef bardzo nie chce, aby mój klient rozwijał się w jego firmie. Karty dworskie możemy interpretować pod kątem wieku, np:
- Giermkowie, jako dzieci
- Rycerze, jako nastolatkowie i młodzi dorośli
- Królowe i Królowie, jako osoby dojrzałe, lub powyżej 30 roku życia
Pytania pojawiają się jednak, gdy w grę wchodzi określenie płci. Np. w momencie, gdy klientka pyta o płeć dziecka. Bardzo nie lubię stawiać kart na takie pytanie. Nie wierzę co prawda, że karty mogą “zamieszać w energetyce dziecka”, wbrew 90% ezotowarzystwa. Nie lubię, ponieważ korzystam z talii, w których jest mało kobiet. Giermkowie u mnie to mężczyźni. Tylko Królowe są kobietami. Poza tym wychodzę z założenia, że USG będzie dokładniejsze, niż ja 😉
Jeśli w Twojej talii są różne płci, to zachęcam do eksperymentowania i sprawdzania, czy karty powiedzą Ci np. kto jest Twoim prawdziwym przyjacielem, komu się podobasz, czy jest wokół Ciebie jakiś rywal.
Karty dworskie jako cechy
Jednak dwory to nie tylko ludzie, ale i cechy żywiołów. Gdy w rozkładzie pojawiają nam się karty dworskie, to nie muszą one wcale mówić o osobach! Np. w momencie, w którym klient pyta, czy jego pomysł na biznes wypali. Wyobraźmy sobie, że wypada nam karta Giermka Monet, Asa Mieczy i Rycerza Buław. Czy to oznacza, że w jego pomysł będą zamieszane dzieci i nastolatkowie? Czy chodzi o wyzysk?? Dzwonimy na policję??? Zanim wyciągniemy pochopne wnioski zastanówmy się chwilę. Może karta Giermka oznacza tutaj nowy pomysł, który ma szansę na spełnienie, As oznacza plany i podpisane umowy, a Rycerz to po prostu wielki ruch i zmiany. Każda z kart dworskich przejawia cechy swojego żywiołu. Możemy o nich pomyśleć w takich kategoriach:
- Giermkowie: buław (B), jako osoba energiczna i impulsywna; kielichów (K), jako artystyczna i wrażliwa; mieczy (M), jako sprytna i pełna pomysłów; monet (MO), jako ucząca się nowych rzeczy i myśląca o przyszłości finansowej
- Analogicznie Rycerze: (B) ambitny i lubiący wyzwania, (K) marzący i skupiony na uczuciach, (M) niespokojny i dający się ponieść, (MO) budujący karierę i stabilność finansową
- Królowe: (B) uparta i niecierpliwa, (K) nadwrażliwa i kochająca całą sobą, (M) wyzwolona i ostra, (MO) stabilna i związana z naturą
- Królowie: (B) pewny swojego wojownik, nieznoszący sprzeciwu, (K) stabilny emocjonalnie romantyk, (M) ostrożny naukowiec, (MO) praktyczny biznesmen
Dodatkowe znaczenia kart
Powyższe cechy mogą się przydać, gdy chcemy np. określić, czego nam brakuje, lub na czym powinniśmy się skupić, czy też kogo szukać. Dodatkowe znaczenia kart mogą uzupełnić naszą wróżbę o szczegóły, lub nadać jej charakter porady. Poniżej opisałem kilka możliwości:
- Giermek, jako sytuacje zewnętrzne, powiązane z żywiołami, które do nas idą, np. nowy pomysł, nowa praca
- Rycerze, jako potrzeba skupienia się na danym żywiole, czy też wydarzenia: (B) ogromne zmiany, (K) potrzeba podążania za uczuciami, (M) uspokój umysł, (MO) skup się na biznesie, popraw swoją sytuację finansową
- Królowe, jako oddanie się żywiołowi, np. nie czekaj, więcej kreatywności, zerwij kajdany itd.
- Królowie, jako opanowanie żywiołu i jego atrybutów, np. opanujesz jakąś wiedzę, poprowadzisz dobrze biznes, czeka Cię awans, wygrasz starcie
Jest to oczywiście tylko kilka znaczeń, jednak na ich podstawie można zbudować sobie pełną listę cech. Pozostaje tylko pytanie, czy w danym rozkładzie chodzi o człowieka, czy o charakter?
Prosty sposób, by dowiedzieć się, czy karta oznacza osobę, czy cechę
Jeśli w Twoim rozkładzie pojawiła się karta dworska i nie masz pewności, czy oznacza ona osobę, czy cechę wykonaj prosty trik. Weź do ręki tę samą talię i zadaj pytanie, czy ten król/giermek etc. to osoba. Przetasuj talię i gdy poczujesz, że to już, wyciągnij kartę. Jeśli będzie to karta dworska to odpowiedź brzmi: tak, jest to osoba. Jaka? Taka, na którą wskazuję karta z rozkładu. Jeśli nie będzie to karta dworska, to znaczy, że karta w rozkładzie mówi o ceszę charakteru, lub wydarzeniu. Prosta sprawa, prawda?
A co jeśli nie używasz rozkładów, a po prostu wyciągasz karty i je interpretujesz? Ta sama zasada! Jeśli obok karty dworskiej jest druga karta dworska, to znaczy, że pierwsza jest osobą. Jeśli zaś druga karta nie jest dworską, to znaczy, że pierwsza to cecha, lub wydarzenie. Na początku brzmi skomplikowanie, wiem. Ale wraz z ćwiczeniami jest o wiele prościej!
Inną metodą może być np. interpretowanie Króla i Królowej zawsze jako osób. Pomóc tutaj może astrologiczne łączenie tych kart ze znakami zodiaku. Nie kożystam za często z tej metody, ale spróbuj. Może Tobie będzie służyć. Co z innymi kartami? Tak jak wyżej. Giermkowie to wydarzenia zewnętrzne, a Rycerze to cechy, lub wydarzenia.
Co za dużo to nie zdrowo
Co jednak w momencie, gdy rozkładamy trzy, lub pięć kart i wszystkie są kartami dworskimi? Najczęściej jest to dla mnie informacja, że coś poszło nie tak. Co mogło pójść nie tak? Być może osoba na którą wróżysz ma na sobie ochronę i nie pozwala innym z siebie czytać. A być może nie skupiłeś się wystarczająco podczas zadawania pytania. W innym wypadku zbyt dużo kart dworskich może puszczać do Ciebie oczko, że w sprawę jest zamieszane więcej osób i wymaga ona głębszej analizy. Jeśli zdecydujesz się złożyć karty i rozłożyć je na nowo i po raz kolejny karty, które wypadną są dworskimi: powiedz o swoich obawach i zinterpretuj je. Jeśli wróżba jest nietrafiona – niesetety, ale najpewniej nie jesteś w stanie pomóc.
Słowem końca: to Ty decydujesz o interpretacji karty dworskiej. Popracuj nad znaczeniami kart, zobacz co najczęściej się sprawdza i zdecyduj, w jaki sposób będziesz je interpretować. Praktyka czyni tarocistą.