Intranquil Spirit

The Intranquil Spirit – Niespokojny Duch

Mało jest duchów owianych tak ogromną tajemnicą, jak bohater(ka?) dzisiejszego wpisu. Intranquil Spirit, o którym dzisiaj opowiem to ludowa figura, która zajmuje honorowe miejsce w magii amerykańskiej, latynoskiej i hiszpańskiej. Słynie z tego, że wezwany nie spocznie, dopóki nie sprawi, że nasz ex do nas wróci. Rytuał przywołania ducha jest stosunkowo prosty, ale przez liczne legendy, którymi obrósł, większość rytualistów nie tyka się go. Nawet duża część Tych, którzy rzucają klątwy i spętania unikają Intranquil Spirit. Dlaczego? Zapraszam do czytania!

KIM JEST NIESPOKOJNY DUCH?

Legendarnie uważa się, że jest to cała grupa duchów, które pochodzą z Piekła (albo są w Piekle więzione), lub Czyśćca. Legendy głoszą również, że ten, kto wezwie Intranquil Spirit musi zająć jego miejsce po śmierci. Czy to prawda? Według praktyków – nie. Większość z nich wskazuje, że w zaklęciach i przywołaniach nie ma o tym ani słowa. Sam nie znalazłem nigdy innych zaklęć związanych z tym Duchem, oprócz tych na miłość, a w nich nie widziałem ani słowa, o zajmowaniu miejsca Ducha. Dla porównania: Anima Sola, o której opowiemy sobie niżej, a która posiada taki sam wizerunek jak Intranquil Spirit, może być wzywana np. do ochrony, a Nasz Niespokojny Duch już nie.

Ciekawym jest, że zarówno w wersjach hiszpańskich tego zaklęcia, jak i angielskich używa się liczby pojedynczej. W anglojęzycznych tekstach mówi się o “The Intranquil Spirit”. Całe zamieszanie polega na tym, że hiszpańska wersja słowa „intranquil” odnosi się do nazwy grupy duchów, które zaliczyć możemy do wszystkich tych, którzy odeszli przedwcześnie z tego świata, lub prowadzili nad wyraz hulaszczy żywot. Wierzy się, że duchy te przemierzają świat, aby zakłócać życie spokojnych ludzi. Kim więc może być ten Duch?

ANIMA SOLA

Na wskutek łączenia kultury i wymian informacji są tacy, którzy łączą istotę Intranquil Spirit z Anima Sola (Samotna Dusza). Jest to chrześcijański wizerunek ducha, który za swe grzechy przebywa w piekle, a my możemy modlić się o jej uwolnienie (obrazek z tego posta przedstawia właśnie Anima Sola). Istnieje nawet modlitwa, która ma wykupić ducha ze szponów Szatana. Może to być źródło opowieści o rzekomym zastępowaniu Ducha Intranquil swoją duszą po śmierci. Jednak Anima Sola najprawdopodobniej nie jest tym samym duchem, co Intranquil Spirit. Samotną Duszę często personifikuje się jako tę, która obraziła Jezusa nie podając mu wody, gdy Ten umierał (przez co została skazana na wieczne pragnienie), lub jako kobietę, która umarła z miłości. Przed śmiercią jednak rzucając klątwy na kochanego. Wizerunek Anima Sola jest również utożsamiany z duchami z Tradycyjnych Religii Afrykańskich (ATR) – Feribunda (dominikańskie voodoo), oraz Eshu Elegua. Zahaczając o temat: nie znalazłem dowodów, aby Intranquil Spirit mógł pochodzić z Afryki. Przenieśmy się więc w świat latynoskich legend.

LA LLRONA I JEJ DZIECI

Podobnie jak w przypadku Anima Sola możemy wyróżnić również przekaz, który łączy opowieść o słynnej La Llrona z Intranquil Spirit. Jak wiemy z latynoskich podań La Llrona to bohaterka wielu wersji legendy latynoskiej, w których matka zabija własne dzieci. Niektórzy opowiadają, że to z miłości do mężczyzny, który kazał jej udowodnić swoje uczucia. W tym celu namówił ją najpierw, by uśmierciła swojego męża, a następnie swoje dzieci. Gdy to zrobiła, zląkł się jej i odrzucił, co doprowadziło kobietę do szaleństwa. Przemierza teraz ziemie, w poszukiwaniu swoich dzieci, a robiąc to wydaje z siebie okropny jęk, który jest zapowiedzią śmierci. Inna wersja mówi, że kobieta zdradziła swego męża, a owocem tej zdrady było dziecko, które matka utopiła, co pogrążyło ją w rozpaczy. Którą wersję legendy byśmy nie przytoczyli zawsze występuje w niej dziecko, lub dzieci. I to właśnie to dziecko/dzieci jest/są łączone z postacią Intranquil Spirit. Część praktyków uważa bowiem, że dzieci La Llrony pragną pomóc kobietom, które opuścił mężczyzna. Wezwane w tym celu doprowadzają go do takiego stanu, że nie może on zaznać spokoju, dopóki nie wróci do kobiety.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kim jest ten Duch. Nie spotkałem się nigdzie z rzetelnymi, historycznymi opisami jego genezy. Opinie różnią się w zależności od tradycji, z której pochodzi praktyk. A skoro mowa o praktyce…

POCHODZENIE ZAKLĘCIA

Rytuał ma wiele wariacji. Widziałem takie, które zakładają wykorzystanie zaledwie świecy w szkle z odpowiednim wizerunkiem. Zaznajomiony jestem z wersją, która wykorzystuje cygaro, ziemie z grobów, czy rozmaite kadzidła. Również i takie, które wymaga old-schoolowej lampy na olej. Wszystkie rytuały jednak sprowadzają się do jednego. Nawiązania kontaktu z Intranquil Spirit i poproszenie Go o pomoc. Kilka wersji rytuału zakłada ofiary dla ducha takie jak woda, kadzidło, czy jedzenie. Żaden praktyk, którego znam nie składał temu Duchowi propozycji zapłaty z własnej duszy. Byłoby to nie tylko nierozsądne, ale po prostu głupie, a być może niewykonalne.

Oryginalnie zaklęcie to ma korzenie hiszpańskie/latynoskie. Jego najwcześniejsze wersje pochodzą z Dominikany, lub Portoryko. Najwcześniejsza wersja amerykańska to dopiero 1952r. Wariant tego zaklęcia zakładał zwrócenie się do Siedmiu Niespokojnych Duchów, z wykorzystaniem specjalnej świecy siedmiodniowej.

LATA 50. I OBECNOŚĆ SZKLANYCH ŚWIEC

Po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej, na nogi stanął m.in. rynek produkujący różnego rodzaju świece. Od lat 50. i 60. mamy do czynienia z licznymi fikuśnymi świecami figuralnymi, oraz świecami w szkle. W tym również z taką, która nazywa się świecą Intranquil Spirit, Anima Sola, lub Omnipresence of God (Wszechobecność Boga). Są to świece w szkle, które przedstawiają wizerunek Trójcy Świętej, oraz kilka innych obrazków (grzesznik, dobry człowiek i ich śmierć – Bóg widzi wszystko). Ze względu na swój wizerunek (nękanie przez diabły grzesznika, mężczyzna który nie może spać), była ona sprzedawana jako świeca, dzięki której można wykonać rytuał przywołania Niespokojnego Ducha. Zwykle w kolorze czerwonym. Jednak dzięki zapiskom licznych praktyków wiemy, że nie jest to konieczność. Skutecznie rytuał ten można wykonać, nawet przy wykorzystaniu prostej świecy stożkowej, w dowolnym kolorze. Ale o świecach opowiem Wam innym razem.

CEL RYTUAŁU

Najczęściej rytuał ten służy temu, aby Niespokojny Duch wpłynął na byłego partnera, z którym nie mamy kontaktu, aby do nas wrócił. Ma to się odbyć poprzez dręczenie takiej osoby przez ducha. Ma on nie móc ani jeść, ani spać dopóki nie wróci do nas. Należy to podkreślić: osoba na którą wykonuje się zaklęcie nie może mieć z nami kontaktu! Dlatego też, jeśli rytualista wykonuje czar, nie można pisać do celu, ani dzwonić. To zaklęcie jest w całej swojej technologii bardzo brutalne i zwykle zlecane przez osoby zdesperowane, lub nieszczęśliwe zakochane. Duch ten wpływa na psychikę. Ma sprawić, że „cel” zacznie czuć się źle, jeśli będzie z daleka od zlecającego rytuał. Co to w praktyce oznacza? Że były partner pozostanie nieszczęśliwy, dopóki do nas nie wróci, lub nie odnowi kontaktu. Celem zaklęcia nie jest miłość.

Espiritu Intranquilo nie jest jednak jedynym duchem, którego wykorzystać można do takich celów, według ludowych podań. Wędrujący Żyd, czy nawet Św. Antoni, lub Św. Marta są podawani, jako Ci, którzy chętnie pomogą nam odzyskać ex. W jednej z wersji modlitwy do Niespokojnego Ducha wzywa się nawet kilku świętych katolickich, oraz ludowych, by Go w tym wsparli. Jeśli jednak chcecie dowiedzieć się więcej o magii, wróżbach, podaniach i legendach – zapraszam Was na mój podcast ezoteryczny, w którym już niebawem opowiem więcej o hoodoo.

RYZYKO WEZWANIA DUCHA

Mówi się, że Intranquil Spirit do duch trudny do kontroli. Może to być tylko new-aeg’owy wymysł, ponieważ nigdzie nie znalazłem rzetelnych informacji na ten temat. Z obserwacji wynika, że Intranquil Spirit po wykonaniu swojej roboty, po prostu odchodzi. Szczególnie, jeśli najpierw zapłaciliśmy za jego „usługi”. Jeśli czujemy jednak, że coś jest nie tak, należy jak najszybciej wykonać oczyszczenie siebie i otoczenia, oraz odnowić swoją ochronę. W tym momencie przypomnijmy sobie, że Intranquil Spirit ma za zadanie przywrócić nam ex, a nie naprawić relację. Jeśli problem w związku jest głębszy to sam rytuał wezwania Niespokojnego Ducha może okazać się niewystarczający. W tym celu należy wykonać dodatkowe zaklęcia takie jak słoik miodu (zaklęcie hoodoo mające za zadanie osłodzić relację), albo „come to me” (zaklęcie hoodoo mające na celu przyciągnąć do nas coś/kogoś konkretnego).

I choć materiały źródłowe pozostawiają wiele wątpliwości, a my nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić – kim jest Intranquil Spirit, to musimy przyznać, że rytuał przywołania go jest jednym z najczęściej zlecanych w latynoskim społeczeństwie. Bez dwóch zdań jest wątpliwy moralnie, ale jak sam często podkreślam – szczęściu trzeba czasem pomóc.

A Wy? Słyszeliście o Niespokojnym Duchu? Znacie inne legendy o Jego pochodzeniu? Dajcie znać w komentarzach 🙂

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Znam ten rytuał, po długim czasie studiowania za i przeciw- jestem w trakcie robienia go. Podzielę się wynikami jeśli nie wypadnie mi to z głowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *