Recenzja #1

Recenzja #1 “Techniques of Solomonic Magic”

Postanowiłem sobie na początku 2023 roku, że muszę więcej blogować i podcastować. Moja działalność w social mediach opiera się na wróżbach, magii i książkach o magii. Nie ma więc chyba lepszego pomysłu, niż znany i kochany czelendż. Moi drodzy! Dołączyłem do wyzwania 52 tygodni. Polega ono na tym, że każdego tygodnia przeczytam i zrecenzuję książkę na temat magii, wróżb, lub ogólnie ezoteryki. Będą to książki zróżnicowane. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mam już wstępną listę lektur, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyście w komentarzach, czy wiadomościach na mailu i Instagramie zgłaszali swoje propozycje. Dziś zaczynamy z grubej rury. Przed Państwem – Stephen Skinner i “Techniques of Solomonic Magic”.

Dla kogo jest to książka?

Zacznę nietypowo, bo powiem dla kogo ta ksiażka nie jest. “Techniques of Solomonic Magic” na pewno nie jest dla osób początkujących i niezainteresowanych tzw. magią ceremonialną. Wybitny znawca i historyk magii – Stephen Skinner, przedstawił w niej historyczny zarys technik, wykorzystywanych do jednej z najbardziej cenionych i użytecznych sztuk magicznych. Co za tym idzie – książka wypełniona została informacjami historycznymi. Każdy, kogo interesuje badanie historii magii, poczuje się jak ryba w wodzie. Jeśli jednak nie jest to Twoja ścieżka – książka Cię znudzi. Może się okazać, że nie docenisz bogactwa wiedzy, jakie oferuje. Dlatego “Techniques of Solomonic Magic” jest przeznaczone dla osób parających się magią salomoniczną, historycznych geeków i wszystkich tych, których interesuje coś więcej, niż “efekt końcowy”

Co jest w środku?

Na 375 stronach książki odnajdziemy ryciny, tabele i ilustracje, które pomogą nam zrozumieć istotę magii Salomona. Książka podzielona jest na dziewięć rodziałów. We wstępie przeczytamy o konotacjach magii i religii. Następnie przejdziemy płynnie do historycznego tła powstania Większego Klucza Salomona. Poznamy źródła tej magii i sposób, w jaki przenika się ze słynną Hygromanteią. Dowiemy się, w jaki sposób i jakimi narzędziami, przywoływane są duchy. Wreszcie – poznamy rys historyczny zaklęć i scryingu. Bogata bibliografia i dodatki uzupełnią naszą wiedzę i pozwolą zanurzyć się jeszcze głębiej w temacie.

Nie jest to poradnik. Autor nie mówi nam, co mamy po kolei zrobić, aby otrzymać dany efekt. Skinner w “Techniques of Solomonic Magic” skupia się na tym, abyśmy zrozumieli mechanizmy i funkcjonowanie samego grymuaru. Na rynku jest wiele dzieł, które mówią nam, jak wezwać konkretnego ducha do naszych celów. Ale dopiero Stephen Skinner tłumaczy, dlaczego to działa. Rozbiera on na czynniki pierwsze cały Większy Klucz Salomona, oraz Hygromanteie.

Skinner to nie tylko badacz, ale i praktyk. Jego słowa są popartę doświadczeniem, badaniami i dowodami historycznymi. Dzięki temu mamy większe szanse na uniknięcie błędów, które łatwo popełnić, gdy po raz pierwszy zderzymy się z Magią Salomona. Każdy rodział tej książki to dowody na to, dlaczego i w jaki sposób coś działa. Jest to niezwykle wartościowe w czasach, gdy większość ksiażek o magii to newage’owe wymysły, lub same instrukcje, jak coś zrobić, bez wytłumaczenia – dlaczego?

Czego nauczyłem się z “Techniques of Solomonic Magic”?

Przede wszystkim poznałem dzieje Magii Salomonicznej. Jako pasjonat magii – lubię wiedzieć, dlaczego coś wygląda w taki, a nie inny sposób. Dzięki Skinnerowi zrozumiałem, dlaczego mam powoływać się na konkretne imiona w formułach ewokacji, skąd one się wzięły i gdzie znajdę więcej informacji o nich. W magii nie chodzi o bezmyślne klepanie formułek. Musimy wiedzieć, dlaczego coś robimy i dlaczego to ma działać. Stając w kręgu mamy wiedzieć, po co w nim jesteśmy i co chcemy osiągnąć. Podobnie – nauczyłem się, z jakich źródeł korzystać, aby dobrać rytualne narzędzia. Jest to temat niezwykle trudny i często pojawiają się w nim nieścisłości. Dlatego, jeśli chcesz praktykować magię ceremonialną – to jest książka dla Ciebie!

Słowem końca

Ta recenzja będzie krótka. “Techniques of Solomonic Magic” to książka, której opowiedzieć się nie da. Zawiera w sobie tak wiele informacji, że ciężko to wszystko streścić. Jest wykonana w najwyższej jakości, zarówno pod względem merytorycznym, jak i fizycznym. Bez wątpienia pogłębi naszą wiedzę o Magii Salomonicznej, oraz udzieli praktycznych wskazówek – jak poprawnie wykonywać ewokacje. Zdaję sobię jednak sprawę z tego, że dla wielu z Was temat magii Salomona może być nowy. Wychodząc Wam na przeciw – w nowym odcinku mojego ezoterycznego podcastu przybliżam nieco tę trudną, ale jakże skuteczną magiczną sztukę. Jeśli słuchacie go na Spotify – nie zapomnijcie ocenić po wysłuchaniu 😉 Dzięki!

Kolejne recenzje książek będą ukazywały się co tydzień. Będą one nieco dłuższe. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajcie, że jeśli jest jakaś książka, którą chcielibyście, abym zrecenzował – piszcie w komentarzach, lub wiadomościach prywatnych na mailu, czy Instagramie. Zobaczę, co da się zrobić 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *